Ремонт квартир в хрущовці.
Особливості ремонту в «хрущовках»
Починаючи з 50-х і закінчуючи 80 – ми роками в нашій країні було побудовано величезну кількість малобюджетних будинків, які люди прозвали «хрущовками». Будували їх не вище ніж в 5 – 6 поверхів. У них відсутні ліфти і сміттєпроводи. Матеріалом для стін найчастіше служили залізобетонні плити, рідше цегла. Квартири в таких будинках відрізняються тим, що кімнати в них дуже маленькі, особливо кухні та санвузли. Проживаючі в «хрущовках» постійно стикаються з проблемою затишного облаштування свого житла в межах малих габаритів.
Проводячи ремонт квартир в хрущовці самостійно часто викликає неабиякі труднощі і є трудомістким процесом. Щоб ремонт в хрущовці вас не розчарував, і ви отримали повноцінну зручну квартиру, вам потрібно врахувати цілий ряд особливостей подібних будівель, дізнатися, що існує безліч обмежень і застережень при виборі обробки і методів здійснення своїх дизайнерських рішень. Ремонт в хрущовці та його особливості такі, що порушення правил може призвести до небажаних наслідків.
Які існують види хрущовок і особливості їх будови.
Перш ніж почати розгляд варіантів ремонт квартир в хрущовці, потрібно перерахувати деякі їх особливості. Всі будівлі, об’єднані даними назвами, розрізняються дуже істотно. Об’єднують їх тільки маленькі розміри, суміщений санвузол і низькі стелі, ну і час будівництва. У ті часи в масове будівництво була впроваджена ціла група типових проектів, серед яких:
- Будинки із залізобетонних панелей, що мають несучі зовнішні поздовжні стіни.
- Будинки, які мають цегляні зовнішні стіни і внутрішній залізобетонний каркас, що складається з колон.
- Залізобетонні панельні будинки, у яких є як поздовжні, так і поперечні несучі стіни.
Головною особливістю конструкції хрущовок є те, що всередині них є несучі ригелі і колони, на яких лежать плити перекриттів. Перекриття робили із залізобетонних плит товщиною 220 мм.
Відмінності внутрішніх перегородок обумовлено тим, що їх робили з різних матеріалів. Тонкі 40-міліметрові перегородки з пінобетону або гіпсокартону споруджували в панельних будинках. Як варіант, в «хрущовках» використовувалися дерев’яні перегородки, обшиті дранкою і оштукатурені. Планування квартири не відрізнялася зручністю і оригінальністю. Поряд з маленькою кухнею (не більше 7 м2) і поєднаним санвузлом, в квартирах майже завжди були прохідні кімнати. У внутрішніх перегородках була вентиляція, решітки якої виходили в кухню і санвузол. Примітно, що в панельних будинках відсутні підвіконня на віконних отворах. Недоліком панельних будинків є дуже погана теплоізоляція, особливо для північних і центральних районів країни.
Капітальний ремонт в хрущовці та його особливості.
Якщо ви задумали провести капітальний ремонт хрущовки, то потрібно розуміти, що він повинен забезпечити виконання наступних основних завдань:
- Створення задовільної теплоізоляції.
- Заміна старих дерев’яних рам на нові пластикові склопакети.
- Зміна планування санвузла та кухні з метою розширення.
- Вирівнювання рівня підлоги у всіх кімнатах квартири.
- Оздоблення стель і стін у всіх приміщеннях.
- Бажане перепланування кімнат.
Далі розглянемо всі ці пункти по черзі, акцентуючи увагу на ключових моментах, які пов’язані з особливостями будови будинків такого типу.
Як провести теплоізоляцію в хрущовці.
Особливості стін хрущовок такі, що їх утеплення можливо здійснити тільки зовні. Внутрішнє утеплення може створити точку роси прямо під утеплювачем, приводячи в непридатність зовнішні стіни. Для таких будинків внутрішнє утеплення неможливо ще й з тієї причини, що це ще більше зменшить і без того невелику площу. Із зовнішнього боку будівлі утеплення можна проводити, як завгодно.
У більшості випадків роблять теплоізоляцію хрущовки за допомогою пінополістиролу. На перших поверхах можна влаштувати обрешітку і утеплити хрущовку мінеральною ватою. Останнім часом державні та муніципальні підприємства планомірно виробляють капітальний ремонт хрущовок, який включає утеплення хрущовки мінеральною ватою і обшивку фасаду сайдингом. З цієї причини, перш ніж затівати самостійний дорогий ремонт, слід уточнити у своїй керуючої компанії про плани проведення капітального ремонту. Якщо ви утеплите тільки свою квартиру, то ви ще більше зіпсуєте зовнішній вигляд і без того страшної будівлі.
Як проводиться заміна вікон в хрущовці.
Більшість хрущовок мають зовнішні стіни з залізобетонних панелей малої товщини, що виключає можливість пристрою підвіконь. Ця обставина створює певні проблеми при заміні вікон. Перед тим як міняти вікна потрібно дуже ретельно заміряти отвір і розрахувати ширину підвіконь і укосів. Не дивуйтеся, якщо після демонтажу старого вікна ви побачите, що всі лінійні розміри отвору відрізняються. У цьому випадку розміри потрібно зняти за найменшим. Плюсом «хрущовок» є те, що затримки між вікном і краями прорізів в них відсутня, тому довбати для зняття розмірів нічого не потрібно.
Через невеликої товщини стін не можна буде зробити широкі підвіконня, так як це недоцільно. Адже у них буде погана міцність конструкції через занадто маленькій площі опори. Занадто широке підвіконня буде перешкоджати нормальній циркуляції теплого повітря під вікном, що може спричинити протікання і замерзання пластикових вікон.
При монтажі нових склопакетів їх потрібно обов’язково за допомогою монтажної піни утеплити по всьому периметру і під підвіконням. Укоси з штукатурки потрібно демонтувати і зробити нові з пластикових панелей, підвіконня бажано укласти на цементну подушку.
Як розпланувати і провести ремонт кухні в хрущовці, і санвузла.
Основною проблемою ремонт кухні в хрущовці є її планування, а також підбір оздоблювальних матеріалів. Заковика ховається в розмірах самого приміщення. Ще одним нюансом є те, що рівень підлоги кухні і санвузла дещо відрізняється від рівня в інших кімнатах. Ще й стіни, як внутрішні, так і зовнішні в більшості випадків нерівні.
Для розширення простору вдаються до прийому переміщення або демонтажу внутрішніх перегородок в квартирі. Місце доведеться запозичити у сусідньої кімнати або коридору. У «хрущовках» несучими є тільки зовнішні стіни, а також система ригелів і колон. Тому всі внутрішні перегородки можна легко демонтувати без збитку для будівлі. Головне заздалегідь подбати про отримання дозволів у відповідних органах. Щоб не потрапити в халепу, краще всього викликати додому інженера-проектувальника, який точно скаже, чи можна зносити цю перегородку, а при бажанні зробить проект реконструкції. Нову стіну на кухні найкраще робити з вологостійкого гіпсокартону.
Ще одним моментом роблячи ремонт кухні в хрущовці є комунікації. Всі ці труби розташовуються на найвидніших місцях на великій відстані від стін. Зовнішні комунікації виглядають огидно. Чи є в квартирі є газопровід, то перенесення таких труб в самий кут зробити може тільки газова служба. Що стосується водопроводу і каналізації, то замінити труби на пластикові можна самостійно. Для їх маскування необхідно прокласти трубопровід якомога ближче до підлоги, іноді існує можливість сховати труби всередині стіни.
Стіни на кухні можна обробляти різними матеріалами: кахельною плиткою, шпалерами або просто пофарбувати. Кордон між стелею і стінами не може бути декорований плінтусами або ліпниною, так як це візуально зменшить маленьку кухню ще значніше.
Для економії місця на кухні можна використовувати стільницю замість підвіконня, замовити відповідний кухонний гарнітур. Не слід встановлювати великий стіл в маленьке приміщення. Набагато краще підшукати невелике, але оригінальне рішення. Використання складних меблів може стати прекрасним виходом з ситуації. Для зберігання посуду і продуктів потрібно по максимуму використовувати стіни.
Проводячи ремонт санвузла в хрущовці необхідно пам’ятати про необхідність заміни гідроізоляції. Всі старі каналізаційні стояки бажано поміняти на пластикові. Найкраще домовитися з сусідами, щоб зробити ремонт сантехніки централізованим. Якщо це неможливо, то переходи пластик-метал потрібно робити у сусідів, а не всередині перекриттів. Оздоблення стін і стель в санвузлах тими ж будівельними матеріалами, що і на кухні, але з більш високими показниками вологостійкості.
Вирівнювання підлоги у хрущовці.
Відмінності в рівнях підлоги в санвузлах кухні та інших кімнатах обумовлено тим, що в даних приміщеннях при будівництві влаштовується бетонна стяжка, а в кімнатах виконані дерев’яні підлоги по лагам. Так як перекриття дуже тонкі, то звукоізоляція між поверхами дуже погана. Так як ці будинки будувалися не більше ніж на 25 років, сьогодні в них вже спостерігається порушення гідроізоляції.
Проводячи ремонт підлоги в хрущовці потрібно вирівняти її по одному рівню або зробити зручні переходи. Звукоізоляція повинна бути замінена. Підлоги по всій квартирі потрібно утеплити і звукоізолювати. Якихось особливих інструкцій при проведенні ремонту в хрущовках немає, але потрібно пам’ятати, що шар стяжки повинен бути невеликим, так як перекриття на неї не розраховані. Кращим варіантом є утеплення підлоги щільним пінополістиролом в 2 – 5 см завтовшки і заливка тонкої стяжки або наливних підлог.
Обробка стель і стін в хрущовці.
Гранично мала товщина перегородок в квартирі створює певні складнощі при обробці стін в хрущовці. Особливості обробки і відновлення перегородок залежать від матеріалу, з якого вони складені. Якщо перегородки дерев’яні і покриті штукатуркою, то вони дуже сильно схильні до деформації, що веде до утворення тріщин. Перед проведенням ремонту всі стіни по краях потрібно зміцнити металевими куточками, які можна обштукатурити по армуючій сітці. Обробити перегородки можна товстими шпалерами, пробкою, декоративною штукатуркою або просто пофарбувати. Головним завданням залишається недопущення збільшення шару обробки більш ніж на 2 см. З цієї причини неможливо використовувати обробку, яка заснована на застосуванні обрешітки.
Якщо перегородки зроблені з гіпсокартону або пінобетону, обробляти їх дуже легко. Основним завданням є їх вирівнювання. Використовувати маяки тут неможливо з тієї ж самої причини що і з дерев’яними стінами. Тому доведеться тільки замазати стартовою шпаклівкою в найбільш проблемних місцях. Шпаклівку потрібно наносити в кілька шарів, щоб вона не потріскалася.
Ще одним варіантом є обробка стін в хрущовці за допомогою гіпсокартону без каркаса, або повний демонтаж стін і перегородок з подальшим спорудженням на їх місці нових з профілю, обшитого гіпсокартонними листами. Цей варіант ще дозволяє заховати електричні дроти всередині перегородок.
Чи є ви вирішили свердлити отвори під розетки і вимикачі, то будьте обережні, так як через невеликої товщини стін можна пробитися навіть до сусідів. Тому використовуйте спеціальні насадки для дриля.
Нерівні стелі в хрущовці відрізняються наявністю величезних стиків між плитами, перепади між якими можуть досягати 2 см. Для виведення стелі в один рівень найкраще використовувати натяжні або підвісні стелі. Тільки робити це доведеться близько до основної стелі, так як висота стін в «хрущовках» теж дуже маленька.
Як зробити перепланування хрущовки.
Перепланувати хрущовку набагато простіше, ніж більш сучасні будинки. Це обумовлено тим, що несучі тут є тільки зовнішні стіни і колони. Демонтувати можна практично всі внутрішні перегородки в квартирі. Це дає можливість об’єднувати і розширювати кімнати для отримання великих за розмірами приміщень. Такий підхід дозволяє переробити трикімнатну хрущовку в повнорозмірну нормальну двокімнатну квартиру. В іншому випадку можна з двокімнатної квартири зробити однокімнатну, розширивши вітальню за рахунок спальні. Хорошим варіантом є демонтаж перегородки між кухнею і однієї з кімнат. Це дозволяє зробити з маленької кухні велику їдальню з зоною для приготування їжі. Для зведення нових перегородок найкраще використовувати каркас і гіпсокартон.
Відзначимо що будь-які роботи з перепланування хрущовки повинні проводитися тільки після отримання дозволу. Це пов’язано з безпекою всієї будівлі. Якщо все буде зроблено відповідно до закону і ваших побажань, то ваша неприваблива і незручна «хрущовка» перетвориться в відмінну простору квартиру.
А можна взагалі продати хрущрвку та купити квартиру в новобудові) Ми з чоловіком так і зробили минулого року, тепер мешкаємо в ЖК Щасливий