Лиштва на двері установка своїми руками, та їх види
Зміст:
Повноцінний ремонт в квартирі завершується заміною дверей, яку неможливо встановити без лиштви, де сховані всі особливості монтажу. При заміні дверного полотна не обов’язково міняти всю дверну коробку, але ніяк не обійтися без заміна старих лиштв на нові. Вони повинні відповідати новим дверям по стилю, кольором і фактурою. Естетичний вигляд дверей гарантований, економія відчутна та й встановлення лиштви самостійно на двері – досить просте завдання.
Призначення дверних лиштв
Двері підбирають відповідно загальній стилістиці інтер’єру. Їх можна купити у вигляді дверного полотна і доповнити відповідними лиштвами. Купівля повністю укомплектованою дверної коробки обійдеться набагато дорожче. Можна зупинити вибір на класиці і купити в єдиній стилістиці вхідні та міжкімнатні двері. У класиці використовують різні форми налічників.
Загальна конструкція оформлення дверної коробки може включати:
- обрамлення дверного полотна карнизом;
- вертикальні виступи-пілястри, що імітують колону;
- капітель, що нагадує декоративну полку над верхньою лиштвою.
Однак, в більшості випадків, обмежуються простими дверима з лиштвами, віддавши перевагу дверному полотну з натурального масиву або екошпону. Він вдало імітує благородну текстуру деревини, і для міжкімнатних дверей підходять будь-які відтінки – від вибіленого дуба до шоколадної палітри венге. Роль декору виконують вставки зі скла або строгі накладні елементи. Однак тут не обійтися без налічників, під якими ховається стик стіни і дверної коробки. Вхідні двері передбачають важке і незбиране дерев’яне полотно.
Лиштви – це декоративні накладки для оформлення віконного або дверного отвору, виготовлені з профільованих планок. На етапі виготовлення лиштви використовують листяні або хвойні породи, а також широко застосовується шпонування елітними сортами деревини. Всі ці варіанти використовуються не тільки для виготовлення дверей, але і для виготовлення лиштви на міжкімнатні двері або вхідні. Дверні лиштви – найпростіший спосіб маскування зазору між дверною коробкою і стіною дверного отвору. Грамотний вибір профільованих планок роблять не тільки відповідно за фактурою і кольором, але і з урахуванням мінімальної та максимальної ширини.
Сучасні дверні лиштви виробляються з різного матеріалу:
- імітує будь-яку деревину екошпон;
- натурального масиву (дерева);
- ламінованого пластику, який повторює дерев’яну фактуру;
- МДФ з покриттям шпоном.
Монтаж лиштви на вхідні двері або міжкімнатні проводиться на завершальному етапі. Важливо також враховувати, що після цих робіт складно зробити в кімнаті акуратне фарбування стін або обклеювання шпалерами. Оздоблювальні роботи виконуються до установки дверей, в крайньому випадку, можна застосовувати і малярський скотч. А ось кріплення підлогового плінтуса краще виконати після того, як встановите наличники на двері.
Порада: Зверніть увагу на те, що для лиштви не настільки важлива текстура деревини, скільки відповідність за кольором. Часто міжкімнатні або вхідні двері зроблені з одного матеріалу, а лиштви трохи інші. І якщо вони купувалися окремо, то складно домогтися повної схожості. Колір – це те, на що звертають увагу в першу чергу, і відтінки налічників і полотно дверей повинні бути максимально наближені. Але іноді задумка дизайну така, що обрамлення дверей і плінтус повинні бути одного кольору. Цим прийомом користуються, коли немає можливості добитися схожості, тоді застосовують принцип контрасту, який повинен органічно вписуватися в концепцію загального дизайну.
Різновиди налічників
Виготовлення лиштви проводять самостійно з цільного бруса, і є декоративні заготовки, які набувають в готовому вигляді і обрізають лиштву на двері за розміром потрібної довжини за своїм розміром дверного отвору.
Дверні лиштви бувають декількох видів, наприклад, телескопічні і прості накладні. Телескопічні як би огинають виступи від площини лиштви, входячи в пази на коробі – лиштви на двері фото.
1.За формою лиштви випускаються в основних різновидах:
- прості накладні, плоска оброблена дошка, класичний варіант для будь-якої стилістики;
- округлі на лобовій частині, виглядають трохи незвично і елегантно;
- фігурні нарізані фрезою з виїмками жолобками різної форми, надзвичайно витончені і привабливі.
2.Відмінність за матеріалом, з якого роблять дверні налічники:
- з різних видів деревини, найчастіше – профільовані фрезами, іноді використовують навіть ручне різьблення по дереву;
- ламіновані під деревину пластикові лиштви (ПВХ або поліуретан), нагадують матеріал для пластикових вікон;
- профільовані або прямі металеві (сталь, алюміній);
- композитні матеріали з декількох складових (ламінована фанера, МДФ).
3.Також є різновиди з монтажу лиштви:
- найпростіші накладні, які закріплюють на дверну коробку;
- телескопічні, мають виступ, так званий носик або крило, що дозволяють вставити частини в прорізи рами, їх застосовують на деяких відхиленнях дверної коробки від вертикалі стін, приховуючи всі дефекти.
Порада: Коли неточний кут розпилювання на стику бічної і верхньої лиштви, то в цьому місці щілину уникнути буде неминуче. Її потрібно акуратно замаскувати герметиком або акриловим клеєм з додаванням відповідного пігменту. Якщо щілина є між стіною і лиштвою, можна заповнити порожнечу штукатуркою, використовуючи монтажну стрічку, щоб не забруднити поверхні.
Матеріали і пристосування для кріплення налічників
Функція налічників на двері – приховати або замаскувати всі дефекти дверного отвору і щілини між дверною коробкою і отвором в стіні. Акуратне кріплення лиштви на міжкімнатних або вхідних дверях надають їм закінчений вигляд. Дуже важливо максимально приховати всі стики на кутах, щоб не утворилися щілини з явними слідами столярного клею. Установка лиштви проводиться різними способами:
- Готові лиштви з деревини найпростіше монтувати на клей, наприклад, рідкі цвяхи або інший відповідний для будівництва вид. Цей спосіб використовується коли стіни ідеально рівні, а лиштви з декоративними жолобами, і застосування цвяхів небажано. Також надзвичайно тверді матеріали простіше приклеїти, ніж прибити.
- Монтажна піна використовується вкрай рідко, оскільки вона розпирає зсередини деревину і пластик. Однак для монтажу металевого профілю в якості налічників можливе її застосування, але в мінімальних кількостях, з огляду на всі обережності роботи з цим будматеріалом.
- Коли приклеїти лиштви не реально, тоді використовують цвяхи. Цілком результативно – кріпити планки лиштви спеціальними тонкими цвяхами, бажано без капелюшків. Верхівки довгих цвяхів також можна зрізати і самостійно. Якщо використовуються цвяхи з невеликими капелюшками, то їх верхівки трохи втоплюються. Для максимального ефекту їх маскують коригуючим олівцем на основі воску або ж акриловим герметиком, точно збігаючим по відтінку деревини або іншого матеріалу.
- Ефективне кріплення лиштви і стріляючого шпильками будівельним пістолетом, однак треба мати навик, щоб вийшло максимально акуратно. Це доречно там, де не можна використовувати клеї і інші способи, наприклад, якщо це тимчасове кріплення, і під лиштвами буде надалі прокладатися інтернет-кабель.
- Якщо лиштви зроблені з нестандартних щільних матеріалів, металеві або з МДФ, то можливе кріплення особливими методами. Наприклад, іноді потрібно заздалегідь просвердлити отвори під цвяхи або саморізи, які будуть використовуватися для полегшення монтажу.
- Є ще один запасний варіант, коли відбувається установка лиштви на спеціальні кріплення, «дзьоби» – вони продаються в спеціалізованих магазинах з доданою до них інструкцією по монтажу.
Порада: лиштви з МДФ і пластика можна просто приклеїти. Лиштви із пластику воліють клеїти. Гнучкість пластика дає перевагу – вони підходять для стіни з невеликими дефектами і нерівностями, наприклад, в старому просідаючому будинку.
Особливості монтажу телескопічних налічників
У деяких випадках, двері випускаються у вигляді готової коробки з усім комплектом для установки. Детальна інструкція виключає помилки і недоліки, важливо тільки розібратися в назвах – що таке добори, коробка і телескопічналиштва. Це добре продумана запатентована технологія, при якій не потрібен якийсь особливий спосіб кріплення.
Іноді потрібні додаткові добори, але це якщо ширина стіни більше передбачуваного. В іншому невеликі відхилення по вертикалі і розмірами самої коробки, яка не збігається з шириною дверного отвору нескладно виконати при підгонці обрамлення.
Про всі особливості установки дверної коробки з телескопічними налічниками зрозуміло з інструкції виробника. Телескопічні лиштви на двері своїми руками встановлюють строго по технологічній схемі. Характерна особливість цієї конструкції – округла форма обрамлення і виступ-шліца, який повинен бути встановлений в підготовлений паз. Це кріплення додатково можна зафіксувати за допомогою рідких цвяхів.
Виготовлення лиштви самостійно
Для робіт з деревиною використовується відповідний інструмент:
- пилорама для нарізки деревини;
- деревообробний верстат для підготовки заготовок налічників;
- фугувальний верстат для обробки площини нарізної дошки;
- рейсмус для вигонки заготовок одного розміру;
- ручний електроінструмент;
- шліф-машинка;
- болгарка.
Відразу приступити до виготовлення лиштви за допомогою інструменту варто тільки при наявності досвіду. Тому немає сенсу розповідати про особливості роботи, мова йде про поетапну технологію.
Порада: Вибір оптимальної дошки – відповідальний етап, оскільки на заготовки під лиштви потрібна якісна суха дошка, без сучків і дефектів. Важливо зіставляти на бічних налічниках напрямок волокон деревини, оскільки зовнішній вигляд після морилки, фарбування або покриття лаком буде відрізнятися. Справа смаку – вибрати деревину без малюнка або фактурну.
Нарізка заготовок для лиштви і обробка проводиться трохи більшого розміру, для подальшої підгонки, щоб не обмірятись. Слідкуйте за тим, щоб інструмент був добре заточений, і різав точно по відмірених кутах, інакше зріз буде неакуратним, доведеться маскувати дефекти.
Після попереднього оформлення лиштв необхідне якісне шліфування, яке робиться в 2 етапи:
- груба обробка електроінструментом;
- ручна, з використанням дрібнозернистої шкурки, затираючи края волокон, кругові подряпини і невеликі відколи.
Зріз під кутом 45 ° робиться після точних вимірів, безпосередньо перед установкою, а не в столярній майстерні. Врахуйте, що вам знадобиться 2 пари заготовок – по обидві сторони дверної коробки.
Підготовка до монтажу бічних налічників
Установка лиштви, інструменти які нам знадобляться:
- лобзик або пила (дрібні зубці);
- рулетка, олівець і кутник;
- пласкогубці;
- меблеві цвяхи і молоток.
Якщо спосіб монтажу відрізняється, враховується і додатковий інструмент.
Кріплення лиштви відбувається на підготовлену після ремонту стіну, після установки дверної коробки і перед монтажем плінтуса.
Починають обробку з того боку, куди має відкриватися дверне полотно – звідти, де розташовані дверні петлі. Виміри проводяться від планки, що закриває коробку, звідки починається лиштва. Відступ робиться однаковим по 3-м сторонам, враховуючи прилягання дверей. Зі зворотнього боку дверей він не обов’язковий.
Дверні лиштви важливо добре закріпити по всьому периметру дверної коробки, але монтаж починають з боковини, де кріпляться петлі. Максимально точно відміряєте довжину вертикальної заготовки, враховуючи відступ, додаючи до довжини. Від цієї точки починається лінія для відпилювання надлишку під кутом 45º. Врахуйте, що другу лиштву відміряють не за першою, а по стіні, точно також прикладаючи і відміряючи для найбільшої точності. Ширина лиштви нерідко відрізняється, нехай навіть на 1-3 мм, але це позначиться на якості стику.
Оброблені планки зі зрізаним верхніми кутами наживлюються цвяхами біля основи, а інший приблизно через метр. Це необхідно, щоб під незафіксовані верхи можна було підкласти верхній відрізок заготовки для точних вимірів. Під верхні кути обережно закладається коротка лиштва і відзначаються точки, звідки піде розпилювання точно під кутом в 45º. Далі заготовку виймають і розпилюють пилкою або іншим інструментом. Важливо дотримуватися акуратності розпилювання і точного кута, інакше на стикуванні доведеться заповнювати щілини.
Кріплення лиштви
- Після того як готові 2 довгих бічних і 1 короткий відрізок, можна трохи ошкурити зріз і починати закріплення на дверну коробку.
- У полотні відміряєте однакові відстані під 5-6 цвяхів, розмічаємо невеликі поглиблення під цвяхи. Для верхньої планки досить 2-3 цвяха, краще тільки з боків. Після закріплення налічників з одного боку коробки можна переходити до зворотньої сторони. Для цього повинен бути підготовлений другий комплект лиштви.
Порада: Дуже зручно кріпити на саморізи, але під монтаж знадобиться приготувати отвори. Капелюшок саморіза потрібно втопити для маскування.
3.З іншого боку дверної коробки щілини залийте невеликою кількістю монтажної піни, щоб вона не розпирала деревину. Після затвердіння піни акуратно зріжте випираючі фрагменти, щоб поверхня під лиштвами була рівною.
4.Відміряємо і закріплюємо всі складові, аналогічно тому, як робили на першій стороні дверної коробки, але тут відступи не потрібні.
Порада: При частому закритті дверей крок кріплення цвяхів повинен бути менше, а якщо двері кріпиться з декоративною метою, то оптимальний крок – 40-50 см. Якщо передбачена капітель, то вона кріпиться після завершення всіх етапів монтажу, після чого перехо
Leave a Reply