Багата історія столові кімнати: від появи до наших днів
Окремі кімнати для прийому їжі, іменовані столовими, в сучасних будинках – це, скоріше, виняток, ніж правило. У квартирах столові зустрічаються ще рідше. Багато хто вважає, що це недозволена розкіш, і це інтер’єрне надмірність потихеньку зникає, як атавізм. На ділі ж, навпаки, їдальня, як окрема кімната, сьогодні переживає своє відродження. Щоб в цьому переконатися, необхідно заглибитися в історію її виникнення та тимчасового зникнення.
перші столові
Прекрасний, багатий і казковий древній Рим – це невід’ємна частина світової історії і місце зародження перших столових. Ще в I в. до н.е. багаті римляни обладнали свої внутрішні дворики (атріуми) під великі зали для званих вечерь. Там же іноді влаштовували вистави місцеві танцюристи, акробати та співаки. Самі ж багатії брали їжу, напівлежачи в своїх тогах, і насолоджуючись хлібом і видовищами. До речі, мабуть, з римської історії залишилася наша звичка прикрашати столові вазами (купити вази можна в інтернет-магазині).
В Середньовічній Європі їдальня перенеслася всередину замків. І ця кімната продовжувала бути привілеєм багатих і сильних світу цього, оскільки звичайний робітник не міг собі дозволити купити зайвий шматок землі, щоб обладнати окрему кімнату для трапез – це було занадто дорого.
У Росії столові стали з’являтися ще до часів правління Петра. Звичайно, звичайні селяни, як і європейські бідняки не могли собі й уявити, що для того, щоб поїсти, потрібна окрема кімната. Але вже в XVII в, коли Росія підхопила «європейську лихоманку» (коли кожен другий росіянин, включаючи більш-менш заможних поміщиків, вставляв в свою промову французьке слівце), окрема кімната для прийому їжі стала мало не обов’язковою умовою для кожного пристойного будинку – тут откушивали і вели світські бесіди (дуже барвисто ці моменти описані в романі Достоєвського «Ідіот»).
Куди поділися столові?
Можна сказати, що столові були на час знищені Жовтневою революцією. З 1918 по 1920 рр селяни і прості люди кинулися заселятися в великі міста. Житла не вистачало, людей розселяли по кілька сімей в одну квартиру. Природно, в таких умовах ні про яку їдальнею й мови йти не могло – навіть трапеза на кухні була вельми проблемним процесом, тому люди харчувалися на своїх, даних урядом 9 квадратних метрах.
«Хрущовки» росли на наших землях, як гриби після дощу, і це дало населенню вдихнути вільніше. Сім’ї розселялися по своїх квартирах, у деяких навіть була вітальня (або як тоді говорили – зал). Але сніданки, обіди та вечері, як правило, проходили на кухнях. Хто ж не пам’ятає цих душевних посиденьок на кухні за склянкою чаю в сріблястому підстаканнику?
Столові в сучасних будинках
Їх не так вже й багато, але вони є. І, на відміну від стародавніх часів, сьогодні столові перестали бути показником дуже високого статусу. Виділити невелику кімнату для обіднього столу, при бажанні, можна навіть в двокімнатній квартирі. Головне, що в наші дні традиція приймати їжу чінним чином знову в тренді, а столові кімнати переживають в сучасному суспільстві своє відродження!
Leave a Reply