РУС. Класифікація сходів за призначенням і вимоги до них

Класифікація сходів

Немає на світі людини, яка не змогла б уявити собі сходи, з’єднуючі поверхи в приміщенні. Але все-таки при замовленні сходів замовник і проектувальник не завжди можуть зрозуміти один одного. Справа в тому, що замовник найчастіше не володіє термінологією, плутається в конструкціях сходів, їх типах. Щоб систематизувати дані поняття, в цій статті йде розбір міжповерхових сходів, їх конструкцій.

Дійсно, не складно розібратися в класифікації сходів, адже вся плутанина відбувається лише від незнання термінології. Можна просто погортати спеціалізовану літературу, щоб вивчити дане питання. Але багато споживачів не вважають за потрібне знати класифікацію сходів, адже для цього є інженери. Справді, саме фахівці повинні добре володіти цією інформацією, повинні знати особливості конструкції сходів. Але все ж, якщо Ви будете володіти теоретичними знаннями в цій області, Вам буде набагато легше зрозуміти проектувальника. Є варіант вивчення сходів на практиці, тобто у Вас вже будуть сходи, а потім Ви почнете самостійно розбиратися в їх деталях. Але це буде вже пізніше, не на момент їх проектування. І тут можуть з’явитися сумніви, чи правильно вони виконані, може, можна було зробити щось по-іншому. У пам’яті спливуть рекомендації проектувальника, які не були прийняті до уваги. Але все, вже пізно що-небудь міняти. Щоб цього не сталося, рекомендуємо вивчити класифікацію міжповерхових сходів, хоча б основну.

Класифікація сходів

Класифікація сходів

За типом конструкції сходи поділяються на три види, які мають свої підвиди. Ці види сходів діляться за типом кріплення ступенів. Отже:

1) монолітні сходи.

Вони найчастіше зустрічається в під’їздах типових багатоповерхових будинків. Монолітними вони називаються тому, що їх сходинки пов’язані одні з одними, вилиті, вони частини одного монолітного предмета, сходів. Таким чином, вони злиті воєдино, не відокремлюються одна від одної. Отже, монолітні сходи не можна виготовити з дерева або іншого матеріалу, тільки із залізобетону. Такі сходи дуже важкі і встановлюються в будинку в процесі будівництва підйомним краном. Монолітні сходи можуть бути виготовлені не тільки на виробництві, а й на місці будівництва. Тоді буде потрібно багато робочої сили, так як необхідно буде зробити складну опалубку, армуючий каркас. Але, в принципі, це можливо. Найчастіше на місці виготовляються монолітні гвинтові сходи. Ці сходи виглядають дуже ефектно, незвичайно.

Найпростішою в проектуванні і практичною можна назвати монолітні сходи, у якіх марш має опорою дві паралельні стіни, причому верх цих стін повинен знаходитися на різних рівнях.

Монолітні сходи можна розділити на наступні типи (по траєкторії підйому і з вигляду розташування сходинок):

а) одномаршова – найпростіші монолітні сходи. Конструкція таких сходів має верхню і нижню опори, схожі на маленькі майданчики, один безперервний марш із ступенів. Ці сходи можуть бути дуже довгими, так як потрібні для підйому на другий поверх.

б) двомаршеві сходи з сходовим майданчиком – це одномаршові монолітні сходи, «зламані» навпіл і розгорнуті посередині на 180 ° з метою зміни їх довжини. Причому довжина шляху залишається такою ж, хоча місце, займане сходами, стає менше, а самі сходи – ширше.

в) монолітні сходи з забіжними ступенями схожі на двомаршеві розташуванням і точками опори. Але на місці сходового майданчика у нех забіжні щаблі. Це щаблі, у яких один з країв більший, внаслідок чого сходи мають поворот.

г) спіральні сходи – останній вид монолітних сходів. У спіральних сходів все східці. У таких сходів найчастіше два майданчики: знизу і зверху. Вони – її опорні точки. Кут між горизонтальною віссю верхньої і нижньої опори 90 ° -180 °. Спіральні сходи є і в інших основних видах сходів.

 

2) консольні сходи.

Особливість їх конструкції – консольне кріплення ступенів. Консоль – це така деталь, вона потрібна для створення горизонтально опори. Цю деталь однієї з її сторін прикріплюють до вертикальної несучої деталі сходів. Консольне кріплення не є одним з надійніших, тому воно повинно бути відмінно вивірене професіоналами. Але такий спосіб кріплення щаблів додає сходам легкість, ефектність, не створює відчуття громіздкості. Якщо  архітектурним задумом є консольні сходи, обов’язково потрібно звернути особливу увагу на матеріал, який буде брати участь у виготовленні несучої частини сходинок. Таке кріплення збільшує навантаження на сходинки (бо кріплення одностороннє), вібрацію, отже, сходинки легко деформуються. Тому матеріал для східців має бути максимально жорстким.

Консольні сходи за видами кріплення і за формою можна розділити на наступні групи:

а) сходи, які прикріплюються до несучої стіни вінцем. Вінець не може бути кріпленням занадто широких сходинок, бо інакше кріплення не витримає навантаження. Є варіант вбудованих в стіну сходинок. У цих сходів немає під сходинок. Таким чином, створюється ілюзія «прозорості», сходи виглядають легше. Але при таких сходах під ними не можна влаштовувати зону відпочинку, тому що під сходинки відсутні, сміття з сходів буде сипатися на голову.

б) сходи, сходинки яких закріплені центральної несучою балкою (косоуром), яка знаходиться знизу. Ці сходи, на відміну від попереднього виду, стійкі. Важільні навантаження при такому кріпленні в два рази менші, тому сходи можуть бути невеликими, але міцними. Дуже часто дані сходи виготовляють з металу. Дерево м’яке і гнучке, тому не підходить для таких конструкцій.

в) двохкосоурні сходи – сходи, сходини яких мають опору з двох паралельно йдучих балок. Несуча конструкція тут може мати і дерев’яні деталі.

3) сходи на тятивах. Тятиви, на відміну від косоурів, тримають сходинки збоку. Це тіж балки, в деяких конструкціях вони навіть можуть бути огорожами. Тятиви прямокутної форми, причому горизонтальні сторони коротші вертикальних. Чим важче сходи і ширше, тим вище перетин тятиви. Для того, щоб ті шнури могли служити огорожами, їх спочатку необхідно армувати. На тятивах можна зробити і гвинтові сходи по типу консольних сходів. Вони можуть бути двох видів: кріплення ступенів до центральної колоні, або кріплення до несучої стіни, яка за формою нагадує трубу.

модульні сходи

В даний час затребувані модульні сходи. За вищевикладеної класифікації ці сходи належать до типу консольних. Опорним модулем в їх конструкції служить центральний косоур. У цих сходів багато плюсів. По-перше, вони легко встановлюються, по-друге, траєкторію їх підйому можна варіювати, по-третє, виглядають вони не громіздко, по-четверте, вони практичні, міцні, стійкі, вписуються в сучасний дизайн приміщень. Модульні сходи дуже прості в застосуванні. Для її установки потрібно лише купити певну кількість модулів і зібрати косоур. Модулі цих сходів зроблені з металу, тому надзвичайно міцні. Всі модулі виготовлені з місцями для кріплення. Щоб сходи були більш стійкі, вони мають підпірку з опорної колони посередині. Товщина колони не більше ніж 10 см., Висота не більше 2 м. Цих колон може бути кілька.

розкладні сходи

Сходи, які ведуть на горище, є висувними або розкладними. Це особливий вид сходів. Що являють собою ці сходи?

Так як горища будинків відвідуються рідко, окремі сходи до них не роблять. Якщо потрібно залізти на горище, до його дверей ставиться драбина або дерев’яні сходи. Але вони не так уже й безпечні, так як недостатньо міцні. До того ж на горище полізли, напевно, не просто так. Зазвичай на руках є якась ноша. У такі моменти ніколи стежити за хиткою драбиною, в результаті можна отримати травму. Та й виглядають такі сходи не дуже естетично в сучасному інтер’єрі.

На даний момент існує безліч моделей сучасних горищних сходів. Їх можна придбати разом з дверима для горища. Таким чином, для входу на горище, потрібно просто смикнути за мотузку, двері відкриються, а сходи розкладаються.

види сходів

Оцініть статтю
1 Зірка2 Зірки3 Зірки4 Зірки5 Зірок (2 голосів, середній: 5,00 out of 5)
Loading...
Сподобалась стаття? Поділись:

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
повідомляти