Види ламп освітлення їх переваги та недоліки
Зміст:
Лампи розжарювання переваги та недоліки
Найзвичніша і знайома нам з дитинства лампочка Ілліча. Принцип так само відомий зі школи: у вакуумній скляній колбі шляхом утворення розжарюється вольфрамова нитка і дає тепле жовте світло.
Плюси: низька ціна, поширеність
Мінуси: високий нагрів, відносно короткий термін служби (близько 1000 годин), неефективні щодо великого енергоспоживання
Галогенні лампи переваги та недоліки
– Так само відноситься до ламп розжарювання, з тією різницею, що в цих лампах колбу заповнює газ, що дозволяє пропускати струм більшої сили, через що світло вже не жовте, а яскравий білий.
Плюси: термін служби до 4000 годин, яскраве світло, ККД в три рази вище, ніж у лампи розжарювання (тобто звичайна 90-ватна лампочка дасть стільки ж світла, скільки 30-ватна галогенна).
Мінуси: сильне нагрівання, чутливість до перепадів напруги, будь-які забруднення на поверхні ведуть до поломки, але і торкатися до цього виду ламп теж не рекомендується навіть вимитими руками – це значно скорочує термін її служби, адже навіть на чистій шкірі є деяка кількість жиру.
Неонові лампи переваги та недоліки
– Відноситься до газорозрядним лампам, всередину закачаний неон під низьким тиском. Чи знайомі нам по рекламним вивісок і святкового оздоблення вулиць, але використовуються і в побуті – для індикації, декору і в каганцях.
Плюси: довговічні і малозатратні дають м’яке теплесвітло
Мінуси: тендітні, містять шкідливі речовини, вимагають постійного високої напруги мережі.
Світлодіодні лампи переваги та недоліки
Незважаючи на обмеження по потужності і чималу ціну, набирають все більшої популярності через довгий термін служби, міцності і низькою енерговитратності. Використовуються найчастіше як точкове джерело штучного освітлення і в дизайні.
Плюси: висока ефективність, мала енерговитратність, міцність, не нагріваються, технології не стоять на місці, а значить, в майбутньому мінуси нівелюються.
Мінуси: досить висока ціна не виправдовує мале споживання, не всім потрібно точкове освітлення.
Люмінісцентні лампи переваги та недоліки
Мерехтить, видає низькочастотний гул і тріщить. Схожою скляною трубкою, заповненою ртуттю, розмахував в бестселері російського кінопрокату маг Антон Городецький. Якщо на лампах розжарювання стоїть маркування, що свідчить лише про їх потужності, то на люмінесцентних вказується так само, яке світло вона дає – теплий, холодний, білий, денний або природний.
Плюси: Служать в кілька разів довше, ніж лампи розжарювання, дають рівне розсіяне світло (тому й називаються «лампи денного світла») і не обпалюють при дотику.
Мінуси: містять ртуть, видають гул і тріск, вимагають спеціальної установки і складної утилізації.
Енергозберігаючі лампи переваги та недоліки
Люмінесцентна лампа нового покоління – замість довгої трубки вдосконалена спіральна колба.
Плюси: горить в кілька разів яскравіше звичайної лампочки, має кілька колірних відтінків і використовується в місцевому освітленні. Лампа потужністю в 15 Вт дає таке світло, як і звичайна лампочка 75 Вт, термін служби до 10000 годин.
Мінуси: так само не відносяться до дешевих і складні в утилізації через парів ртуті.
Що вибрати?
Де ви постійно включаєте / виключаєте світло, але при цьому не перебуваєте в приміщенні довго? Наприклад, в коридорі, ванній або туалеті. Для загального освітлення туди підійде і звичайна лампа розжарювання, тому що вона не боїться частих вимкнень, на відміну, від люмінесцентних ламп.
Люмінесцентні лампи яскраві і довговічні – вони підходять для житлових кімнат і кухні, де є потреба у об’ємному світлі.
Галогенні лампи вбудовують в меблі і натяжні стелі, використовують в настільних світильниках: у таких ламп гарна передача кольору, тому при будь-якій роботі, особливо, з кольором (малювання, вишивання, шиття або складання документації) вони ідеальні.
Неонові і світлодіодні лампи допомагають змінювати дизайн приміщення, вносячи потрібні вам ноти в інтер’єр – це крім їх утилітарного призначення.
Як і з типом освітлення, ідеальний варіант – використовувати переваги кожного виду джерела світла собі на користь. Хоча, кажуть, зовсім скоро не стоячі на місці технології остаточно витіснять звичні скляні колби з вольфрамовою спіраллю. А пок
Leave a Reply