РУС. Утеплення підлоги технологія, в квартирі або приватному будинку своїми руками.

Утеплення підлоги

У приватному будинку через не утеплені підлоги взимку йде від 10% до 15% тепла. Грамотне утеплення підлоги, яке краще робити відразу, починаючи з проектування, що зменшить тепловтрати до мінімуму. До того ж, тепла підлога – це гарантія теплоти і сухості в усьому будинку, скорочення витрат на опалення, створення комфортної атмосфери в приміщенні. Якщо ви вирішили утеплити підлогу своїми руками, то багато що залежить від того, як ви правильно виберете утеплювач, що підходить саме для вашого приміщення.

Вибір утеплювача

При виборі утеплювача керуються такими орієнтирами:

  • значення теплопровідності;
  • вартість матеріалу;
  • місце застосування і умови використання матеріалу.

Коефіцієнт теплопровідності – головний параметр утеплювача. Чим менше його значення, тим матеріал буде менше пропускати тепло на вулицю. Цей показник означає, скільки тепла за годину проходить через матеріал товщиною 1 метр і площею 1 кв. метра при різниці температур середовища на обох поверхнях 10 ° С.

матеріали теплоізолюючі

Більш наочно ефективність різних теплоізолюючих матеріалів можна побачити на діаграмі.

матеріали для утеплення підлоги

Утеплювачі підбирають в залежності від влаштування підлоги

  • Під цементну стяжку по земляному грунту і залізобетонним перекриттям краще укладати екструдований пінополістирол, пінопласт, мінеральну вату. Керамзит тут ефективніше використовувати для приготування керамзитобетону з утеплюючими властивостями.
  • По лагам дерев’яної підлоги можливо укладати не тільки тверді і формообразні матеріали, а й застосовувати сипучі матеріали: ековату, тирсу, керамзит.
  • При спорудженні теплих підлог краще використовувати утеплювач з фольгованним покриттям (ізолон).
  • При утепленні у ванній кімнаті, лазні беруть до уваги водопоглинання матеріалу – чим цей показник нижче, тим краще. Непротікающі підлоги в лазні зазвичай влаштовують на бетонній стяжці, використовуючи утеплювач під стяжку керамзит, шлак, пінопласт. Для дерев’яних підлог краще застосовувати дошки. ОSB-плити використовувати для чорнової підлоги в лазні не рекомендується.

Розрахунок товщини теплоізоляції проводиться з урахуванням товщини всіх шарів конструкції підлоги і їх теплотехнічних параметрів.

Важливо! Полістироли і пінополіуретан відносяться до горючих матеріалів, під час горіння виділяють токсичний газ. Їх можна використовувати тільки з укладанням під цементну стяжку, де не буде контакту з вогнем.

Характеристики основних теплоізолюючих матеріалів

Утеплення підлоги пінопластом – один з найпростіших і найдешевших варіантів. Поряд з екструдованим пінополістиролом, він відноситься до одного з двох видів пінополістиролу.

Кращі якості пінопласту – це:

  • невисока ціна;
  • низька теплопровідність;
  • простота і зручність укладання;
  • широкий асортимент плит по товщині.

утеплення підлоги пінопластом

Екструдований пінополістирол (ЕППС) має високу щільність, тому володіє кращими теплофізичними властивостями, більш міцний і довговічний, набагато менше сприйнятливий до вологи.

утеплення підлоги пінополістиролом

Важливо! Застосовувати полістироли всередині будівель не рекомендується. Через утворення конденсату між утеплювачем і конструкцією приміщення може виникнути грибкова цвіль.

При утепленні підлоги широке застосування знайшла мінеральна вата. Її перевагами є висока теплоізоляція, довгий термін служби, простота укладання. Матеріал легко переносить температурні перепади, абсолютно пожежобезпечний. Недоліком мінеральної вати є здатність накопичувати вологу, в результаті чого вона знижує свої властивості утеплювача.

мінеральна вата для утеплення підлог

Керамзит – це легкий пористий гравій на глиняній основі. Не змінює свою теплопровідність при накопиченні вологи, екологічно чистий продукт, пожежобезпечний. До його недоліків відносять необхідність укладання високого шару матеріалу, інакше ефективність утеплення буде низька.

утепление пола керамзитом

Тирса – це природний матеріал у вигляді уламків вапняку, який утворюється при видобутку каменю. Має різні розміри. Відрізняється невисокою вартістю, екологічністю, хорошими теплоізоляційними властивостями.

Тирсу черепашнику використовують, як матеріал, що утеплює з додаванням його в розчин що готується з високим коефіцієнтом міцності.

як утеплити підлогу тирсою

Економічним рішенням є утеплення за допомогою тирси. Важливо передбачити їх обробку антисептиком в якості захисту від комах, грибка і цвілі. Потребують ретельного просушування перед використанням.

як утеплити підлогу тирсою

Як утеплювального підстави для підлоги можна використовувати газобетон. Його теплотехнічні характеристики приблизно в три рази перевищують аналогічні параметри пустотілого керамічної цегли.

як утеплити підлогу газобетоном

Утеплення підлоги в приватному будинку

Технологія утеплення підлоги на 1 поверсі в будинку без підвалу

Такий варіант характерний для невеликих будинків, які будуються на незаглибленному стрічковому фундаменті, а основу підлоги зводиться по ґрунту. Варіант можливий у випадках відсутності високих шарів ґрунтових вод і на рівних однорідних ділянках.

Спочатку проводять розрахунки шарів укладається матеріалу по висоті. Для роботи знадобляться:

  • утеплювач в потрібному обсязі;
  • плівка (щільністю не менше 200 мікрон);
  • цемент для підготовки стяжки;
  • пісок для засипання;
  • вода для розведення розчину;
  • маячки;
  • армована сітка розміром гнізд 100х100мм з товщиною дроту від 3 мм.
утеплення підлоги на 1 поверсі в будинку
Підготовка

На підготовчому етапі трамбуется грунт і формується подушка для чорнової стяжки. Її нижній шар складає щебінь – близько 10 см, а верхній – пісок шаром близько 5-7 см. Поверхня піщаної подушки трамбується і вирівнюється.

Далі настилають поліетиленову плівку, яка буде, по-перше, затримувати грунтові води, по-друге, не пускати воду з розчину.

Виготовлення чорнової стяжки

Плівку настилаємо з покриттям стін на висоту 15 см. На неї заливаємо легкий розчин з піску, щебеню та цементу з співвідношенням 3: 6: 1. Товщина бетону близько 10 см. Замість щебеню краще використовувати керамзит, що забезпечить додаткове утеплення. Пісок бажано додавати річковий або добре промитий, інакше стяжка вийде не міцною і почне розтріскуватися. Чорнову стяжку розрівнюєм, щоб полегшити подальші роботи.

Через тиждень бетонна стяжка набере міцність до 70%, цього буде достатньо для продовження робіт.

Важливо! Необхідно постійно підтримувати вологість бетонної поверхні в цей період.

Гідроізоляційний шар

Особливу увагу приділяємо створенню основного гідроізоляційного шару. Кращим рішенням буде обробка поверхні чорнової стяжки бітумом і укладання руберойду. Ще надійніше і простіше обробити її дегідролем. Добиваємося, щоб гідроізоляція закривала частину стіни вище рівня планованої фінішної стяжки.

Укладання утеплювача

Якщо використовуємо пінопласт, то укладаємо його плити в 2 шари таким чином, щоб верхні листи перекривали шви нижнього ряду. Шви верхнього шару, в тому числі зазори біля стін, заповнюємо поліуретановою піною.

Екструдований пінополістирол, дорожчий і міцний матеріал, укладати зручніше, так як його листи мають по краях спеціальну фаску.

Заливка фінішної стяжки

Перед фінішної заливкою на утеплювач кріпляться маячки і армована зварна сітка 100х100 мм з товщиною дроту від 3 мм. Сітка не повинна лежати на плитах утеплювача, а перебувати приблизно в середині розчину. Тому її розміщують на підставки з дерева, битої цегли і т. д. Маячки будуть потрібні для створення рівної чистової поверхні.

Бетонний розчин заливають товщиною близько 70 мм, ретельно вирівнюють і залишають висихати до повного набору міцності, після чого приступають до установки підлогового покриття.

утеплення бетонної підлоги
Утеплення підлоги в будинку при наявності підвалу

Теплоізоляційні роботи в такому випадку починають з гідроізоляції та утеплення стін і перекриття підвалу.

Теплоізоляцію стелі підвалу проводять за таким порядком.

Для початку прикріплюють до стелі міцну плівку. Стики проклеюють скотчем. До стелі прибивають бруски. Утеплювач розміщують між брусками впритул до них. Закріпити його можна дротом, поперечними рейками. Далі до рейок прибивають або прикручують саморізами настил з дощок, матеріалу OSB.

Потім по перекриттю 1 поверху настилають гідроізоляційну плівку і встановлюють лаги, які кріплять до перекриття за допомогою накладних елементів.

Розміщують утеплювач (мінвату) між лагами.

Зверху утеплювача настилають пароізоляційні плівки.

Далі роблять настил з зазором не менше 10 мм від утеплювача або встановлюють підлогове покриття.

утеплення підлоги по лагах

Як утеплити дерев’яну підлогу своїми руками

Проблема утеплення дерев’яної підлоги гостро стоїть перед власниками дерев’яних заміських будинків, дачних будинків з бруса. Основою підлоги 1 поверху приватного будинку, що зводиться на грунті, є лаги, які розміщуються на опорах. Класичний спосіб утеплення такої основи – укладання утеплювача в простір між лагами.

Для утеплення споруджують чорнову підлогу.

утеплення дерев'яної підлоги

До бічних сторін балок внизу прибивають цвяхами або прикручують саморізами черепні бруски. На них між балок розкладають дошки, можна необрізні. Поверх дощок розстеляють гідроізоляційний матеріал – руберойд або пергамін.

Далі на чорнову підлогу між лагами точно до них впритул укладають теплоізоляційний матеріал. Тут використовувати полістирол не рекомендується, так як він не пропускає пар, в результаті чого утворюється конденсат і на дереві можуть з’явитися грибкові зараження. Для утеплення підлоги 1 поверху краще підійде мінеральна вата. Лаги і утеплювач вкривають паропроникаємою плівкою, краї якої повинні перекривати один одного. Плівку прикріплюють до лагам степлером. Далі можна монтувати підлогову дошку.

Утеплення підлоги в квартирі

У утепленні потребують підлоги і в квартирах багатоповерхівок. Якщо квартира знаходиться на першому поверсі, то холод проникає через неопалювальний, як правило, підвал. У квартири 2 поверху і вище холод з вулиці проводять плити перекриттів. Особливо це характерно для квартир в хрущовках.

Варіанти утеплення залежать від влаштування підлоги. Якщо вона дерев’яна – утеплення проводиться традиційним методом з укладанням утеплювача між лагами. Як утеплювач підійдуть мінвата, легкий сипучий утеплювач ековата, фольгований матеріал ізолон.

Якщо підлогове покриття влаштовано безпосередньо по перекриттю на бетонному стягуванні, доведеться видаляти стару поверхню з використанням перфоратора. Робота більш трудомістка, супроводжувана шумом, пилом і сміттям.

  1. Проводиться видалення підлогового покриття і старої бетонної основи. Поверхню очищають від сміття, вирівнюють розчином і дають висохнути. Покривають гідроізоляційної плівкою.
  2. На плівку укладають утеплювач, краще ЕППС, не допускаючи зазорів.
  3. Далі застеляють пароізоляцією.
  4. Поверх отриманої конструкції укладають сітку, яка оберігатиме стяжку від розтріскування.
  5. Заливають цементно-піщаним розчином всю поверхню відразу, за один раз. Це необхідно для рівномірного висихання стяжки. Щоб стяжка могла витримати навантаження і не розкришитися, її товщина повинна бути не менше 5 см. Набрати належну міцність основа зможе тільки через два тижні, після чого її ґрунтують і проводять роботи по монтажу підлогового покриття.

Наступний спосіб – укладання утеплювача по лагам безпосередньо по перекриттю. Він відрізняється від утеплення дерев’яної підлоги тим, що доведеться заготовляти і встановлювати лаги на бетонну основу перекриття самостійно. Даний спосіб підійде і для утеплення підлоги на балконі або лоджії.

укладка утеплювача по лагам

  1. Підготовлені бруси за розміром заздалегідь просочують антисептиком.
  2. Основу очищають і по можливості вирівнюють. Настилають гідроізоляційну плівку.
  3. На поверхню встановлюють лаги. За допомогою рівня їх вирівнюють по горизонталі, використовуючи при необхідності міцні підкладки під бруси. Кріплять лаги до перекриття накладними елементами (куточками).
  4. Утеплювач укладають щільно між лагами.
  5. По лагах настилають плівку і монтують підлогове покриття.

укладка утеплювача по лагам

Утеплення підлоги мансардного поверху і горища

Технологія утеплення підлоги мансардного поверху і горища має свої особливості. Тут слід враховувати, що підлога в мансарді – це стеля для розташованого нижче поверху. Тому теплоізолятор і вся конструкція утеплення не повинні бути важкими.

В якості утеплючих матеріалів фахівці рекомендують пінопласт, ЕППС, мінвату, керамзит.

Укладання утеплювача проводиться по лагам і нічим за своєю технологією не відрізняється від подібних робіт по утепленню підлоги в дерев’яному будинку або на балконі.

Як бачимо, утеплення підлоги можливо зробити своїми руками з залученням доступних матеріалів без використання додаткових систем обігріву.

Оцініть статтю
1 Зірка2 Зірки3 Зірки4 Зірки5 Зірок (4 голосів, середній: 4,50 out of 5)
Loading...
Сподобалась стаття? Поділись:

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
повідомляти