Бітумна мастика: види, характеристики та особливості застосування
Зміст:
Спорудження дахів сьогодні стало справою набагато цікавішою і прогресивнішою, ніж це було ще недавно. Причиною тому служить не тільки використання сучасних технологій при веденні будівельних робіт, але і впровадженням інноваційних матеріалів, одним з яких є бітумна покрівельна мастика. З її створенням скоротилася потреба у використанні рулонних матеріалів, які широко застосовуються під час ремонту або реконструкції плоских дахів. Даний покрівельний матеріал може забезпечити ефективну гідроізоляцію поверхні.
Що собою являє бітумна мастика.
Мастика покрівельна бітумна – це штучно створений матеріал, який є нічим іншим, як сумішшю органічних речовин, що володіють терпкими властивостями, натуральних мінеральних добавок і наповнювачів різних розмірів. До складу речовини можуть впроваджуватися антисептики і гербіциди. На виході виходить в’язка однорідна маса, яку досить просто наливати на плоску поверхню. Після затвердіння бітумна мастика для даху походить на монолітний матеріал, що нагадує на виду гуму.
Склад бітумної мастики буває різним. Залежно від вхідних в неї речовин виділяють двокомпонентні і однокомпонентні мастики:
- Однокомпонентні бітумні мастики виробляються з певних розчинників. Вони є повністю готовим продуктом, який відразу можна використовувати. Вона схоплюється по ходу випаровування з розчину знаходячого в ній летючого розчинника. Продається така бітумна мастика в герметичних ємностях, що дозволяє уникати передчасного затвердіння матеріалу. Використовувати такі мастики слід протягом 3 місяців з моменту виробництва. Винятком з цього правила є бітумна мастика для покрівлі з поліуретану. Для її затвердіння необхідні водяні пари, які містяться в повітрі. Завдяки відсутності розчинника в поліуретановій мастиці, в ході її полімеризації відсутня усадка. У герметичній ємності бітумна мастика може зберігати свої властивості до 12 місяців.
- Двокомпонентні бітумні мастики складаються з двох окремих речовин, які можуть зберігатися роздільно більше року. Це дає можливість заздалегідь заготовити матеріал. Робочий склад можна отримати тільки при змішуванні обох компонентів в одну масу.
У чому корисні властивості бітомної мастики.
Якщо проводити порівняння з рулонних матеріалів, то покрівельна мастика на основі бітуму має ряд переваг, головне з яких – утворення на поверхні плівки або мембрани, яка абсолютно непромокаюча. Технічні характеристики рулонної і мастичної покрівлі схожі, але при покритті даху мастикою немає ніяких швів, що знижує ризик протікання до мінімуму. При цьому всі мастичні покриття володіють викладеними нижче властивостями:
- Стабільністю в умовах впливу агресивних факторів зовнішнього середовища.
- Маленькою вагою.
- Хорошою еластичністю.
- Досить високою міцністю.
- Несприйнятністю до корозії.
- Стійкістю при впливі на матеріал окислювачів і ультрафіолетового випромінювання.
Як недолік можна відзначити той факт, що дах для нанесення мастики повинен бути абсолютно плоским і рівним, так як рідка речовина розподіляється по поверхні тонким шаром під впливом сили тяжіння. При навіть невеликому нахилі речовина просто стече на одну сторону. Для вирівнювання знадобиться більша кількість розчину. Декілька нівелювати цей ефект допомагає додавання загущувача або цементу. Це роблять при наявності ухилу більше 12 градусів або високою (більше 25 градусів) температурі повітря.
Які існую різновиди покрівельних мастик.
Щоб провести класифікацію покрівельних мастик, треба було врахувати наступні важливі особливості:
- Спосіб використання (холодні і гарячі).
- Призначення (кровельно-ізоляційні, гідроізоляційні-асфальтові, антикорозійні, приклеючі).
- Спосіб затвердіння (тверднучі і не тверднучі).
- Вид зв’язуючої речовини (бітумно-полімерна, бітумно-латексна покрівельна, хлорсульфополіетиленова, полімерна, буттилкаучукова).
- Тип використовуваного розчинника (з вмістом води, органічних розчинників, рідких органічних речовин).
- Елементний склад (однокомпонентні і двокомпонентні).
Нинішня мастика бітумна покрівельна володіє такими властивостями, як водостійкість, біостійкість і посилена клеюча здатність. Ці матеріали з успіхом здатні застосовуватися на новозбудованих дахах і старих покрівельних поверхнях. За допомогою них можна:
- Наклеїти рулонні та гідроізоляційні матеріали для покрівлі.
- Налагодити на покрівлі захисний шар.
- Зробити монтаж повністю мастичної покрівлі.
- Спорудити пароізоляцію.
- Здійснити антикорозійний захист з фальгоізола на покрівлі.
Згідно чинного ГОСТу «Мастика бітумна покрівельна гаряча», матеріал повинен володіти такими обов’язковими властивостями:
- Виділятися легкістю при здійсненні процесу нанесення і використання.
- Мати гарну зчіплюючу здатністю щодо використання на горизонтальних і вертикальних поверхнях.
- Формувати еластичне покриття.
- Не утворювати тріщин при затвердінні.
- Бути досить довговічними.
- Опиратися плинності і поступової усадки.
- Не втрачати гнучкість навіть при негативних температурах повітря.
- Легко піддаватися дії інструментів в ході робіт з монтажу мастичної покрівлі.
- Не втрачати якості в обставинах збільшеної вологості.
Перераховані вище переваги повідомляють, що мастика бітумна покрівельна є цікавим будівельним матеріалом для спорудження покрівель, що володіють малим ухилом скату даху.
Систематизація мастик по виду сполучних речовини і іншими показниками.
Як уже сказано раніше, мастики бітумні по виду сполучної речовини бувають бітумними, бітумно-полімерними, дьогтьовими і резинобітумними.
Як наповнювачі для покрівельної мастики зазвичай використовують:
- Коротковолоконисту мінеральну вату.
- Звичайний азбест або його пил.
- Рулони пилоподібні порошки з вапняку, цегли, кварцу і т.п.
- Золу комбіновану або та що з’являється в ході пиловугільного спалювання мінерального палива.
Наповнювачі потрібні для вдосконалення характеристик, які повинна мати у своєму розпорядженні холодна покрівельна бітумна мастика, а саме:
- Твердості і щільності.
- Зниження крихкості при дуже низьких значеннях температури.
- Зменшення питомої витрати в’яжучих речовин.
Вживання волокнистих наповнювачів дає можливість підсилювати бітумну мастику, виробляючи її більш стабільною на вигин.
Мастика покрівельна за способом затвердіння ділиться на тверднучі і не тверднучі.
По виду розчинника мастика покрівельна ділиться на мастики:
- Містять воду покрівельні на основі бітуму.
- Містять розчинники на основі органічних сполук.
- Містять рідкі органічні речовини.
Властивості бітумних мастик.
Будь-яка мастика покрівельна, вилившись на повітрі, полімеризується протягом однієї години. В ході цього утворюється гнучка гладка поверхня, яка має чудову стабільністю по відношенню до різноманітних атмосферних впливів. Одержаний в кінці кінців матеріал має прекрасну водостійкість, непогану клеючу здатність і в установлених випадках біостійкість.
Мастика бітумна покрівельна має такі запити і нормативи:
- Структура будь-якої бітумної мастики повинна бути однорідною, в ній мають бути відсутні частки наповнювачів або сполучного просочення.
- Мастики бітумні повинно бути досить зручно наносити на поверхню. У складі мастика покрівельна повинні бути відсутніми шкідливі летючі речовини, які могли б виділятися при використанні або їх кількість не повинна перевищувати гранично допустимі норми.
- Хоч гаряча, хоч холодна мастики повинні мати високу водостійкість і біостійкість.
- Всі бітумні мастики повинні мати теплостійкість не менше 70 градусів.
- Мастика бітумна покрівельна повинна досить міцно приклеювати рулонні матеріали.
Крім усього іншого до мастик пред’являються дуже високі вимоги щодо терміну їх служби Фізичні та механічні параметри матеріалу повинні бути стабільними протягом усього заявленого виробником періоду експлуатації.
Технологія нанесення бітумної мастики на покрівельну поверхню.
На якісно заізольовані поверхні перед покриттям бітумною мастикою наносять розріджену емульсійну пасту на основі бітуму. Вона грає роль своєрідної грунтовки, в рази підвищуючи адгезію мастики з бетонною основою. Потім здійснюється покриття всієї поверхні основними декількома шарами бітумної мастики. Кількість таких шарів безпосередньо залежить від кута нахилу покрівлі.
Серед цих шарів повинен бути присутнім так званий армуючий шар. Його роблять з мастики з особливим армуючим складом. Поверх нього наноситься ще один шар мастики. Він дозволяє підсилити ті місця, де є найбільш вірогідною періодичне скупчення води. На фінальному етапі наноситься захисний шар, який може бути виконаний з облицювальної матеріалу, гравію, грубозернистого піску. Це навіть може бути звичайне фарбування поверхні захисною фарбою.
Характеристики складу бітумних мастик.
Мастика бітумна покрівельна є матеріалом в складі якого присутній штучно синтезовані бітуми. Вони з’являються в результаті глибокої переробки нафти з її смолистих залишків. Ці смолисті речовини при нагріванні сильно змінюють свою в’язкість. За кольором бітуми бувають чорними або темно-бурими. За ступенем в’язкості будівельники виділяють кілька різновидів бітумів:
- Для просочення рулонних матеріалів для покрівлі прийнято використовувати рідкі склади на основі бітуму.
- Бітумні мастики, самі рулонні матеріали, лаки виробляють з твердих і напівтвердих бітумів.
Склад бітумної мастики включає такі речовини, наповнювач, розчинник і різні добавки. Мастика покрівельна виділяється тим, що вона здатна створити покриття, що нагадує плівку або мембрану, яка буде мати всі властивості рулонних матеріалів, але при цьому не мати швів. Примітно, що існують такі види мастик, як бітумно-латексна, яку використовують в якості клею для укладання рулонних матеріалів, як на нову покрівлю, так і на ремонтованих стару. Великим плюсом бітумних мастик безсумнівно є можливість пофарбувати їх в будь-який колір. Барвники можна додавати під час вже покрівельних робіт прямо в саму масу, а можна придбати вже кольорову в магазині.
Leave a Reply